rzeźbiarz Marian Chramiec

powrót do strony archiwum: "Społeczność wsi ..."
Marian Chramiec, 15 kBJest w Białce dom, nieco inny od pozostałych z efektowną bramą, gdzie z każdego kąta spoglądają lipowym wzrokiem postacie jak żywe. To dom rzeźbiarza ludowego inż. Mariana Chramca. Urodził się 12 października 1928 roku w Zakopanem. Już jako mały chłopiec lubił strugać w drewnie. Zamiłowanie i zdolności w tym kierunku odziedziczył prawdopodobnie po dziadku. W 1946 roku zdobył zawód rzeźbiarza w Państwowej Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem (obecnie znane Liceum Plastyczne Kenara). Następne trzy lata spędził Marian Chramiec w wojsku. Służył w lotnictwie, gdzie ukończył Techniczną Szkołę Lotniczą. Ożenił się z Marią z domu Babiarz, która towarzyszy artyście aż do dnia dzisiejszego. Dzieli pasję męża pomagając niejednokrotnie w pracach końcowych tworzonych dzieł. Państwo Chramcowie mają dwie dorosłe córki Marię i Joannę oraz troje wnuków.
W roku 1957 artysta ukończył Technikum Łączności w Gliwicach, a w 1968 elektronikę na Politechnice Wrocławskiej.
Niedawno obchodził 50 lecie swojej pracy w Telekomunikacji Polskiej w Zakopanem. Rzeźbi od dziecka, początkowo były to małe figurki, kasetki ozdobne, później szopka betlejemska dla swoich dzieci z realistycznymi figurkami biblijnymi a następnie okazałe rzeźby i płaskorzeźby. Często powstawały dzieła na zamówienie zazwyczaj do kościołów lub kaplic.
Pierwsza rzeźba to duży drewniany krzyż z ukrzyżowanym Panem Jezusem znajdujący się w prawej bocznej nawie nowego kościoła parafialnego.
Artysta wykonał także: krzyż misyjny znajdujący się na cmentarzu oraz krzyż na zewnętrznej ścianie prezbiterium starego drewnianego kościoła.
W kaplicy Sióstr Serafitek w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Białce Tatrzańskiej znajduje się Pieta także dzieło artysty z Białki. Do kościoła w Gliczarowie wyrzeźbił dzieło pt.: "Chrzest Pana Jezusa w Jordanie". Natomiast kościół w Bańskiej Niżnej poszczycić się może oryginalną Drogą Krzyżową w wykonaniu białczańskiego rzeźbiarza.
Jest takich miejsc na Podhalu i nie tylko wiele, gdzie można podziwiać mistrzowski wręcz kunszt dłuta prowadzonego ręką artysty rzeźbiarza z Białki. Wiele ciekawych dzieł ozdabia ściany rodzinnego domu. Rozpoznać można wśród nich ciekawą płaskorzeźbę ukazującą podobiznę - opiekuna kościoła zabytkowego Jana Pary.
W dziełach rzeźbiarza można niewątpliwie dostrzec kunszt w ukazywaniu bohaterów biblijnego świata, z zachowaniem proporcji, uchwyceniem wyrazu twarzy i osobliwości całego człowieka.
Sam jest skromnym człowiekiem i o talencie swym mówi, iż "nic to wielkiego". Tylko, że takie "nic to wielkiego" charakteryzuje niewielu spośród nas.


© 2001, Alina Pilch, Białka Tatrzańska latem i zimą, wydanie własne.
© 1995, fot.: Wojciech Smolak

<< powrót do strony "znani Białczanie"