Wojciech Dorula
powrót do strony archiwum: "Społeczność wsi ..."
Wojciech Dorula, powstaniec z 1863 roku, pierwszy kierownik szkoły podstawowej w Białce Tatrzańskiej. Wielce oddany dla białaczańskich dzieci i stanowiący autorytet dla mieszkańców wioski, zawsze był chętny do pomocy innym. To właśnie on "wniósł kaganek oświaty" do małej podtatrzańskiej wioski, w której pracował jako pedagog przez około 35 lat.
Założył Kronikę Szkoły dzięki której dowiadujemy się nie tylko o historii szkoły, początkach edukacji, ale także o ważnych historycznych wydarzeniach w kraju. Kronika dostarcza też wielu ciekawostek z życia wsi.

Jan Para
W latach 1889 - 1960 żył i mieszkał w Białce Jan Para. Opiekował się drewnianym, zabytkowym kościółkiem i dzięki jego inicjatywie kościółek nie został rozebrany utworzono w nim muzeum regionalne.
Dzięki uporowi Jana Pary: "... Ileż to czasu starał się on nadaremnie o utrzymanie tej pamiątki po ojcach, ileż urzędów obchodził, ile wniósł próśb!" w 1951 roku zainteresowała się zabytkowym kościołem Komisja Ochrony Zabytków PTTK, a dwa lata później dokonano gruntownego remontu.


© 2001, Alina Pilch, Białka Tatrzańska latem i zimą, wydanie własne.

<< powrót do strony "znani Białczanie"